Библиотека је и за „дигиталне урођенике“

С обзиром на то да нас актуелна епидемиолошка ситуација наводи да више времена проводимо код куће, без друштва, у кругу породице, те да своје време испуњавамо активностима које су могуће у кућним условима, подсећамо вас да Народна библиотека Бор, поред књига, на коришћење ван библиотеке позајмљује и микро битове (минијатурне рачунаре који се могу једноставно програмирати) са или без додатног комплета модула (сет Бозон).

С обзиром на то да су превасходно намењени деци, те да су осмишљени као средство (и играчка) за савладавање основа кодирања односно програмирања уз помоћ визуелно атрактивних, разнобојних блокова команди, иако се њихове могућности и намене тиме не исцрпљују, ови уређаји налазе се на Дечјем одељењу библиотеке, али их могу позајмљивати сви чланови библиотеке, укључујући и просветне раднике, који их у настави (за подучавање или за тестове, квизове и друге облике игривих провера знања) могу користити на много различитих начина, као и родитеље који би да код своје деце подстакну интересовање за програмирање.

Оба комплета садрже кратка упутства, тако да се са њиховим коришћењем може почети и без икаквих предзнања, док су онима који су почетне кораке већ савладали доступни бројни ресурси, упутства, шаблони, пројекти и сл., на сајту произвођача, доступном и на нама разумљивом хрватском језику.

Ево и детаља с једне од радионица за коришћење микро бита и бозона које је библиотека организовала за своје чланове: један од полазника „натерао“ је траку са лед диодама да засветли као дуга.