Најава дешавања у библиотеци

27, 28. и 29. 5. 2009. у Народној библиотеци Бор, од 18 сати, биће организован програм којим ће се обележити 100 година од објављивања оснивачког манифеста футуризма. Објавивши у фебруару 1909. године, у француском листу Фигаро, текст Футуризам, италијански песник Маринети започео је талас авангардних покрета који су се оснивали широм Европе и Русије, али и у Америци. На десетине покрета и на стотине манифеста авангарде у наредних двадесетак година довели су до радикалних прелома и преокрета у свим уметностима као и до појаве интердисциплинарности и мултимедијалности у уметности. Тим поводом, а у духу футуристичког симултанизма и динамизма, у неколико просторија библиотеке, посетиоци ће моћи да присуствују следећим програмима: изложба репродукција аванградних манифеста читање футуристичких манифеста, као и поезије Мајаковског, Хлебњикова … уз музику футуристичких композитора Русола и Прателе, али и других, можда чувенијих авангардних музичара и композитора, као што су Стравински, Сати, Барток … пројекције филмова Човек са киноапаратом Дзиге Вертова, Повратак разуму Мана Реја, неколико филмова Ханса Рихтера, ,као што су Ритам 21, Ритам 23, Духови пре доручка, Механички балет Фернанда Лежера … презентација најважнијих личности, догађаја и дела футуризма, како италијанског (Маринети, Боћони, Пратела, Русоло, Бала …) тако и руског будућњаштва (Мајаковски, Хлебњиков, браћа Бурљук, Лившиц, Матјушин, Гончарова …), и других (Бруно Јасински, вортицизам В. Луиса, чикашки неофутуризам, …)