Narodna biblioteka Bor: Pisma iz Evrope – predavanje prof. dr Srbijanke Turajlić o politici obrazovanja

U Narodnoj biblioteci Bor 5. oktobra 2017. godine održala je predavanje PISMA IZ EVROPE – PITANJA ZA DRUŠTVO I ODGOVORI IZ OBRAZOVANJA prof. dr Srbijanka Turajlić, dugogodišnja profesorka Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, bivša pomoćnica ministra za visoko obrazovanje (2001–2004), stipendistkinja francuske vlade u Grenoblu, predavačica na univerzitetu u Montereju (Kalifornija, USA), jedna od osnivačica AAOM-a (Alternativne akademske obrazovne mreže, Beograd) i autorka desetina članaka i radova čija se tema direktno ili indirektno odnosi na politiku obrazovanja u Srbiji, jugoistočnoj Evropi i Evropi, pitanja visokog obrazovanja, društvo znanja, celoživotno obrazovanje i srodna pitanja.

????????????????????????????????????

Srbijanka (10)

Krećući se u bazičnom troglu država–društvo–sistem obrazovanja i prateći istorijski razvoj znanja i njemu prirođenih sistema obrazovanja, Srbijanka Turajlić svoje poente iznalazi kroz deskripciju savremenog stanja, kako u Evropi i njenoj obrazovnoj legislativi, tako i u našoj državi, koja od raspada bivše zajedničke države maglovitim i slabim javnim diskursom i učincima jasno pokazuje znake sistemske zaostalosti i odsustva svesti o nužnosti menjanja i prilagođavanja kretanju sveta. Predavanje je bila retka i dragocena prilika da se slušaoci podsete na ključne etape viševekovnog stvaranja modernih univerziteta i modernih obrazovnih sistema, da se upoznaju sa recentnim naporima koji se posebno u zemljama EU čine u poslednjih 20-ak godina, te da se u sklopu predočenih činjenica na neki način sagleda određena vrsta zadataka koje će, u odsustvu pristojne države, društvo morati da preuzme na sebe. Tim zadacima, konačno, prof. Turajlić pridaje visoku moralnu vrednost, koju će oni zadobiti tek ukoliko ih društvo zaista i realizuje.