Калдрма и асфалт

Фонд Одељења посебних фондова и периодике поседује књигу историчарке Дубравке Стојановић „Калдрма и асфалт“ (Удружење за друштвену историју, 2009). Дубравка Стојановић је ванредна професорка Филозофског факултета у Београду. Њена интересовања крећу се од модела модернизације, преко историје политичких идеја до друштвене историје.

„Калдрма и асфалт“ састоје се из два дела. У првом делу под називом ГРАД налазе се текстови о простору, улицама, кућама, инфраструктури Београда. У другом делу, чији је назив ГРАЂАНИ, говори се о социјалној структури, институцијама, врстама културе, креирању идентитета у Београду. Ауторка је поставила себи циљ – да осветљавањем прошлости објасни, односно да одговор на питање о времену у којем живимо. Нпр. да ли чињеница да је граду Београду било потребно више од 30 година да реализује одлуку о изградњи преко потребне канализације може да нам укаже на чињеницу НЕПРОМЕЊЕНОГ МЕНТАЛИТЕТА који је успео да заблокира изградњу музеја, рестаурацију библиотека, изградњу подземне железнице итд. Ова књига, гледајући век уназад, у тзв. златно време српске демократије, даје одговор на то како функционише модерна друштвена и политичка елита Србије. Књига такође може бити вишеструко интересантна онима који су заинтересовани за друштвени и политички живот Србије и везу са стањем у граду Бору.

На сајту ПЕШЧАНИКА можете погледати разговоре са Дубравком Стојановић.